Zprávy

Haber umístění bere, bodů chtěl ale více

03/01/08 Kategorie: Extraliga muži ČR (2007/2008) Autor: Vojtěch Šik
Tým házenkářů Lokomotivy Plzeň prožívá velké vzkříšení. Po návratu do nejvyšší domácí soutěže v roce 2005 patřili dvě sezony Západočeši k outsiderům extraligy a bojovali o záchranu, ale teď je všechno jinak.

Tým posílený současným reprezentantem Martinem Šetlíkem, bývalým hráčem národního týmu Adolfem Blechou a dvěma hráči pražské Dukly, Vojtěchem Šikem a brankářem Lukášem Kurialem, opět začíná pod vedením nového trenéra Vladimíra Habera poznávat, jak chutná vítězství.

V podzimní části soutěže ukázala Lokomotiva, že se s ní musí počítat. V patnácti zápasech nasbírala patnáct bodů, což jí zajišťuje šestou příčku v tabulce. A jak vnímá dosavadní výkony svých svěřenců trenér Vladimír Haber?

Jak jste spokojen s umístěním Plzně, potažmo jejím bodovým ziskem po podzimu?
Šesté místo je v podstatě páté mezi českými týmy a to byl náš cíl. S těmi body je to trochu horší. Já osobně jsem chtěl mít o čtyři až pět bodů více.

Na které utkání máte nejhorší vzpomínky?
Určitě je to zápas v Hranicích (Plzeň prohrála 23:37, pozn. autora). Jeli jsme tam s velkým odhodláním, atmosféra před zápasem byla taková, jaká má být. Během krátké doby jsme ale udělali několik strašných chyb v obraně a najednou se náš mančaft úplně rozsypal. Včetně těch zkušených borců. Byl to jeden z nejhorších zápasů v mojí trenérské kariéře. Takový zápas jednou prostě přijde, a ať se hráči snaží sebevíc, tak to prostě nejde.

Po kterém zápase se vám naopak spalo dobře?
Určitě to bylo po domácím vítězství nad Duklou. Naši hráči tady odvedli velice dobrý výkon hlavně po taktické stránce. Začali věřit tomu, že se dá vyhrávat i nad velmi silným soupeřem. I za stavu, kdy jsme prohrávali o čtyři góly, to nevzdali a dotáhli to do vítězného konce.

Po devíti odehraných zápasech jste měli na svém kontě šest výher a tři porážky. Potom ale přišly čtyři prohry v řadě. Nebodovat v duelech s Prešovem a Zubřím jistě není ostuda, ale co prohry v Hranicích a zejména v Třeboni?
O Hranicích už jsem mluvil, tam se nám prostě nic nedařilo. V Třeboni jsme měli na to, abychom vyhráli, ten průběh zápasu tomu i napovídal. Nezvládli jsme to ale po taktické stránce. Ukázalo se, že když zkušení borci zrovna nemají v daném utkání formu, tak mladíci ještě nejsou schopni na sebe vzít zodpovědnost. Ještě tam chybí více zkušeností.

Potom přišel již zmiňovaný domácí zápas s Duklou, který jste po dramatickém průběhu vyhráli 25:22. To muselo jistě tým po psychické stránce povzbudit...
Určitě to pomohlo, ale pořád bylo vidět, že některým hráčům odešla forma. Bylo to více vybojované utkání než vyhrané. V přípravném období měli kluci herní formu lepší než v posledních zápasech.

Podzimní část sezony jste zakončili remízou ve Frýdku–Místku. Je bod z tohoto utkání ziskem, nebo jste spíše jeden bod ztratili?
Podle průběhu to byl zisk, ale původně jsme tam jeli pro body dva. Bohužel se znovu potvrdilo, že ti klíčoví hráči nemají formu. Bylo to hodně upracované. Hráči chtěli, ale zkrátka se jim nedařilo.

Z vedoucí pětice jste tedy zatím dokázali porazit pouze Duklu. Jsou tyhle celky výkonnostně jinde?

Spíš si myslím, že tyhle týmy mají vyšší sebevědomí než naši hráči. Samozřejmě, že hlavně Prešov, Karviná a Zubří jsou herně o trochu dál, než jsme my. Ale třeba na Lovosice, které byly dvakrát za sebou v extralize třetí, jsme v domácím zápase určitě měli. Bohužel jsme ale v úvodu zklamali v útočné fázi. Dali jsme dvacet branek za zápas a na to se vyhrát nedá.

Přezimujete tak na šestém místě, přičemž na pátou Duklu ztrácíte propastných osm bodů. Je ve vašich silách jít ještě výš, nebo se soustředíte na to, šestou pozici udržet?
Když se podívám na rozlosování a vzhledem k tomu, že máme odehráno už patnáct zápasů, tak moc šancí dostat se výš už nemáme. Hrajeme těžké zápasy venku. Začínáme v Karviné a jedeme do Zubří, takže to nebude jednoduché. Spíš si budeme chtít pohlídat to, aby se před nás nedostaly ty týmy, které jsou v těsném závěsu, jako Hranice a Jičín. Jelikož Prešov už play off hrát nebude, tak bychom chtěli jít do vyřazovacích bojů z toho pátého místa. To bychom nejspíš narazili na jeden z týmů Dukla, Lovosice a to jsou pro nás určitě přijatelnější soupeři než Zubří nebo Karviná.

Co považujete za největší slabinu plzeňského týmu?
Momentálně jsme se nesrovnali v útočné fázi, na tom budeme muset hodně zapracovat. Nemyslím si, že by to bylo tím, že se hráči neznají. Dobrý házenkář je schopen za krátkou dobu hrát s kýmkoliv. Spíš je to o takovém tom herním myšlení, které zatím bohužel u některých hráčů příliš nefunguje. To jsou věci, které jdou i těžko naučit, to musí mít hráč v sobě. My budeme muset tedy přizpůsobovat ten útočný systém těm hráčům, které máme.

V čem jste naopak své soupeře převyšovali?
Především naše obrana byla kvalitní. Hlavně v úvodu sezony. Začali jsme s nula – šestkou. Na to máme typy, vysoké hráče. To fungovalo na řadu slabších mančaftů. V závěru už se tolik nedařilo, takže jsme přešli na jedna – pětku. To je další systém, který budeme používat a díky kterému jsme porazili třeba Duklu.

Máte vyhlídnuté nějaké posily pro jarní část soutěže?
S obměnou kádru nepočítáme. Spíš chceme zařazovat mladší hráče z naší juniorky. Moje představa je, že se zapojí v lednu do přípravy, a uvidíme, jak na tom budou výkonnostně.

Plzeň se nyní pohybuje v horní polovině tabulky a do městské haly ji chodí podporovat diváci v hojném počtu. Jak vy vnímáte tuto atmosféru?
Já jsem vždycky jako hráč i jako trenér potřeboval publikum a vidím to i na našich borcích. Devadesát procent hráčů diváky potřebuje, hraje se jim potom daleko lépe. Atmosféra v Plzni je velice dobrá a teď je jenom na nás, abychom si přízeň diváků udrželi...

 

Střelci Plzně
68 branek – Martin Šetlík
60 – Milan Zeus
50 – Adolf Blecha, Vojtěch Šik
44 – Filip Tureček
31 – Tomáš Soukup
27 – Vít Kalaš
26 – Roman Bečvář
15 - Marek Klekner
14 – Lukáš Klíma
10 – Karel Houdek
2 – Jiří Cvikl
1 – Daniel Zoubek

Úspěšnost brankářů
Lukáš Kurial – 41,98 % (úspěšnost), 648 (počet střel)
Miroslav Broško – 36,07 %, 61

Další stránka: Sezóna 2019/2020